Zamek "Dunajec" w Niedzicy - bilety
Zamek „Dunajec” w Niedzicy został wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, jako fortalicja broniąca północnej granicy Węgier. Odtąd pozostawał w rękach węgierskich rodów do 1945 roku – chociaż po I wojnie światowej został włączony w granice Polski. Zamek był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnimi właścicielami zamku była węgierska rodzina Salamonów. Po II wojnie światowej obiekt znajdował się w stanie zupełnej dewastacji. Po pracach inwentaryzacyjnych, projektowych i wykonawczych prowadzonych przez Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1950 roku przekazało zamek w użytkowanie Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Stowarzyszenie nadal użytkuje obiekt i opiekuje się nim. W chwili obecnej na zamku mieści się muzeum oraz pokoje gościnne. Poza Zamkiem możemy zwiedzić Wozownię i Spichlerz.
Zamek - Wnętrza zamku górnego i średniego adaptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Muzeum rozpoczęło działalność w 1963 roku. Zbiory znajdujące się w obrębie ekspozycji gromadzono pod kątem urządzenia wnętrz zamkowych takich jak min.: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialni żupana, izby straży czy też komnat mieszkalnych ostatnich właścicieli zamku-rodziny Salamonów. W salach historycznych zgromadzone zostały obiekty pochodzące z prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz stare fotografie. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy.
Wozownia - Ekspozycja ta została urządzona w 2006 roku, we współczesnym pomieszczeniu dawnego składu opału, znajduje się opodal zamku przy parkingu zamkowym. W jej wnętrzu eksponowane się zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-1939. Można tam zobaczyć m.in.: bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie.
Spichlerz - Ten drewniany obiekt wzniesiony w ostatniej dekadzie wieku XVIII, nieznacznie modyfikowany i przekształcony w wieku XIX, jest jednym z nielicznych zabytków tego typu zachowanych in situ. Wybudowany był w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Obecnie mieści stałą wystawę-Sztuki Ludowej Spisza. Wszystkie obiekty zgromadzone na wystawie pochodzą z XIX w. i lat 20/30 XX wieku z terenu całego Spisza. Obiekt ten usytuowany jest ok. 150 m od zamku po przeciwnej stronie drogi.
Muzeum - Zespół Zamkowy w Niedzicy
od 1 maja do 30 września
muzeum czynne codziennie
w godzinach
od 9:00 do 19:00.
Kasa Muzeum czynna od 9:00 do 18:20
Spichlerz czynny codziennie
w godzinach
od 9:00 do 17:00
od 1 października do 30 kwietnia
muzeum czynne od wtorku do niedzieli
w godzinach
od 9:00 do 16:00.
Kasa Muzeum czynna od 9:00 do 15:20
Spichlerz nieczynny.
Ceny biletów wstępu
Zamek i Wozownia
Bilet normalny - 25 zł
Bilet ulgowy - 19 zł
Spichlerz - 7 zł
Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, opiekunom grup zorganizowanych, studentom do 25 roku życia, emerytom i rencistom.
Wstęp bezpłatny przysługuje: dzieciom, które nie skończyły 5 lat (dotyczy zwiedzania indywidualnego z rodzicami lub opiekunami). Dzieci zwiedzające w grupach zorganizowanych obowiązuje bilet ulgowy. Pracownikom muzeów, członkom Stowarzyszenia Historyków Sztuki, przewodnikom PTTK prowadzącym grupę przysługuje wstęp bezpłatny.
Bilety sprzedawane są na określone godziny, zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem (przewodnik w cenie biletu) lub indywidualnie. Ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 18:00.
Grupy max. 55 osobowe. Tylko część biletów udostępniona jest w sprzedaży internetowej, pozostałe do nabycia w Kasie Muzeum.
Zachęcamy do zakupu biletów online. Nie ma możliwości rezerwacji biletów. Osoby posiadające bilet, zobligowane są do przestrzegania godziny wejścia podanej na nim.
Biuro muzeum czynne w godz. od 9:00 do 16:00 (od poniedziałku do piątku)
Stowarzyszenie Historyków Sztuki
Muzeum - Zespół Zamkowy w Niedzicy
Niedzica – Zamek ul. Zamkowa 2
34-441 Niedzica
tel./fax. 18 2629489,18 2629480
e-mail:shsniedzica@wp.pl
www.shs.pl